5 kluczowych wniosków ze spotkania akcjonariuszy Berkshire Hathaway w 2020

przez | 5 maja, 2020

W tym roku tradycyjny zjazd akcjonariuszy Berkshire Hathaway w Omaha, USA został odwołany z powodu pandemii. Zamiast tego mogliśmy oglądać transmisję w internecie z sesji pytań i odpowiedzi, którą poprowadził Warren Buffett. W 2018 roku poleciałem do USA razem z Tomkiem Jaroszkiem aby wziąć udział w tej imprezie, stąd wiem, jak wiele stracili inwestorzy na odwołaniu spotkania w Omaha. Nie odbyły się targi, zabrakło wieczornego pikniku na parkingu sklepu meblowego Furniture Markt oraz spotkania z Gatesem u jubilera. Najważniejsza część, czyli sesja pytań i odpowiedzi pozostała niemal nie zmieniona i warto się zapoznać z jej kluczowymi punktami.

walne zgromadzenie akcjonariuszy 2020

Warren Buffett w swoim wystąpieniu zdołał wysłać silny sygnał w świat: jestem nadal w grze, nie kupuje akcji, czekam na korektę. Co więcej, na koncie ma górę pieniędzy i wieloletnie doświadczenie. Przejdźmy po kolei przez to, czego dowiedzieliśmy się na tegorocznej konferencji:

1. Rynek nadal jest drogi, a prawdziwa korekta przed nami

Warren jest zdania, że prawdziwe okazje inwestycyjne są dopiero przed nami. Jego zdaniem rynek wróci do spadków, bo na to wskazują twarde dane z gospodarki. Na ten moment „jego telefon nie dzwoni”, czyli nikt nie proponuje mu sprzedaży dużych pakietów akcji w promocyjnych cenach. W przeszłości tak właśnie się działo, ale tym razem jest inaczej z dwóch powodów. Po pierwsze na giełdzie nadal jest dużo kupujących i akcje nie tanieją poniżej lokalnych dołów. Po drugie rynek został zalany przez tani pieniądze z Fedu i nie ma żadnych problemów z płynnością. Wygląda więc na to, że Wyrocznia z Omaha będzie musiała jeszcze poczekać nim wybierze się na zakupy

2. Cash is the king

To stare powiedzenie sprawdza się jak nigdy w czasach kryzysu. Buffett ma przećwiczone postępowania w takich przypadkach – gromadzić gotówkę i czekać na okazje. Jak widać z poniższych danych ma jej naprawdę dużo:

2020: $137 mld *
2019: $128 mld
2018: $116 mld
2017: $92 mld
2016: $53 mld *
2015: $64 mld
2014: $49 mld
2013: $31 mld
2012: $41 mld
2011: $37 mld
2010: $24 mld
*gotówka plus inwestycje krótkoterminowe

Gdy przyjdzie czas zakupów Berkshire Hathaway będzie mieć duże pokłady gotówki na to, aby wybierać rynkowe okazje. Ten sam scenariusz Buffett rozegrał w 2008 roku, na czym bardzo dobrze wyszedł finansowo.

3. Nikt nie wie co zrobi jutro rynek

To słowa bardzo mocno wybrzmiały w ustach Buffetta podczas tegorocznej konferencji. Internet pełny jest osób twierdzących, że wiedzą co się stanie jutro na giełdzie. Łatwo ich znaleźć, bo zazwyczaj żyją z giełdowych szkoleń. Jeśli ktoś zwany Wyrocznią z Omaha, z 70-letnim doświadczeniem rynkowym mówi, że przewidzenie zachowania rynku z dnia na dzień jest niemożliwe, to trudno się z tym kłócić. Buffett wspomniał nawet kilka przypadków, gdy rynek w USA był zamknięty (np. po atakach na World Trade Center) i wskazał na liczne zagrożenia jakim musimy teraz stawić czoła. „Choroby nie znają granic” powiedział, zwracając uwagę na zagrożenie jakie niesie pandemia, co gorsza trudno jest przewidzieć jakie dokładnie skutki gospodarcze za sobą przyniesie. Zaleca ostrożność i baczne śledzenie rynków.

Fragment wystąpienia z walnego zgromadzenia akcjonariuszy 2020.

4. Każdy się myli

Nawet Warren Buffett. Dowodem na to – co sam podkreślił – była chybiona inwestycja w linie lotnicze, z której Buffett w całości się wycofał. Początkowo liczył na szybkie odbicie rynku lotniczego i chciał skorzystać z okazji. Następnie zorientował się, że transport lotniczy bardzo długo będzie wracał do poziomów sprzed pandemii. Ludzie będą bali się latać, a do tego pojawią się ograniczenia sanitarne. Stąd też zdecydował się sprzedać posiadane pakiet akcji i uwolnić dzięki temu blisko 7 miliardów dolarów. „Popełniłem błąd” mówi Buffett.

5. Business as usual

Pomimo dynamicznej sytuacji na rynkach, Berkshire i sam Buffett działają zgodnie z ustalonymi i sprawdzonymi zasadami. Nie zmieniają swojego nastawienia do inwestowania, które nadal opiera się na kupowanie wspaniałych spółek w dobrych cenach. Koncentrują się się na przepływach gotówkowych zamiast na spekulacjach pod wzrost cena akcji. Lata lecą, a Buffett nadal w sposób bystry i płynny odpowiada na pytania. W tym roku posługiwał się po raz pierwszy prezentacją w powerpoincie, wprawdzie o ograniczonej szacie graficznej. Podczas sesji pytań i odpowiedzi brakowało Charliego Mungera, którego cięte komentarze były doskonałym uzupełnieniem stonowanego Buffetta.

Liczę, że za rok duet Warreen&Charlie będzie można zobaczyć na żywo w Omaha i że wszystko wróci do normy. Każdemu zainteresowanemu tym legendarnym wydarzeniem polecam udział we własnej osobie, który szczegółowo opisaliśmy w naszej książce „Śladami Warrena Buffetta”.

Na koniec warto wspomnieć kilka słów o obecnej alokacji portfela akcyjnego Berkshire Hathaway. W samych akcjach ulokowane jest 180 miliardów dolarów. Buffett nie jest fanem nadmiernej dywersyfikacji, czego poniższe zestawienie jest żywym dowodem. Aż 69% portfela zawiera się w tych spółkach:

American Express Co.: $13.0 miliardów

Apple Inc.: $63.8 miliardów

Bank of America Corp.: $20.2 miliardów

The Coca-Cola Company: $17.7 miliardów

Wells Fargo & Co.: $9.9 miliardów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *